Jaki pies jest najsławniejszy w Polsce? Jakie imię przyszło wam pierwsze do głowy? Łajka? A może Szarik? Kogo będzie znał każdy Polak niezależnie od wieku? Na zimne, deszczowe jesienne wieczory przedstawiamy całkowicie nieobiektywne zestawienie najbardziej znanych psów. Wymieszaliśmy historie prawdziwe z fikcyjnymi, ale to (przynajmniej nam) w niczym nie przeszkadza. Przedstawiamy najsławniejsze psy, psy które zna każdy Polak.

1. Łajka

Psia astronautka znana na całym świecie. Łajka była kundelkiem, który został złapany na ulicach Moskwy. Choć nie była pierwszym żywym stworzeniem w kosmosie, była pierwsza na orbicie okołoziemskiej. Jej wystrzelenie było wstępem do przygotowań do podróży człowieka w kosmos. Łajka została wystrzelona w kosmos 3 listopada 1957 roku na pokładzie Sputnika 2.
Celem wysłania psa w kosmos było przeprowadzenie badań przed pierwszym lotem człowieka.
Smutną częścią historii jest to, że nigdy nie przewidywano powrotu Łajki na ziemię. Zdechła samotnie w przestrzeni kosmicznej, prawdopodobnie już po kilku godzinach lotu. Łajka wielokrotnie jest wspominana w literaturze i sztuce. W 2008 roku doczekała się swojego pomnika.


2. Szarik

Kto z nas nie nucił nigdy „Deszcze niespokojne, potargały świat…”? Serial „Czterej pancerni i pies” już od kilku pokoleń towarzyszy polskim telewidzom. I chociaż serial powstał w innym ustroju, młodsze pokolenie pewnie nie do końca zrozumie niuanse polityczne, to pewnie nieprędko się on znudzi.
Szarik to przepiękny owczarek niemiecki, który pełnił służbę w czołgu „Rudy 102”. Mało kto pewnie pamięta, że Szarik w tłumaczeniu z rosyjskiego to „kuleczka”. Szarik to nie jakiś tam pies. Szarik jest pełnoprawnym członkiem brygady, który łapa w ramię bohatersko walczy na wojnie.

Verkhnyaya Pyshma Tank Museum 2012 0214


3. Pies, który jeździł koleją

Tę książkę Romana pisarskiego pamiętamy jako lekturę szkolną z podstawówki. Jest to przepiękna historia psa Lampo. Lampo, niespodziewanie pojawił się na stacji i zaprzyjaźnił się z zawiadowcą. Okazuje się, że Lampo to bardzo mądry i sprytny pies. Szybko zdobywa sympatię nie tylko zawiadowcy, ale i innych kolejarzy oraz rodziny zawiadowcy. Lampo pomaga pracownikom kolei w obowiązkach w pracy. Bawi się z dziećmi zawiadowcy i podróżuje pociągami. Pies przeżywa wiele przygód zwiedzając Włochy koleją jednak zawsze robi wszystko by wrócić do zawiadowcy i jego rodziny.
Pewnego dnia okazuje się, że pies nie może dłużej zostać na stacji. Zostaje odesłany na Sycylię jednak i stamtąd znajduje drogę powrotną. Niestety, ta historia ma smutne zakończenie. Lampo, bohatersko ginie pod kołami pociągu ratując życie córce zawiadowcy.

Campiglia Marittima Lampo statue 001 2012-09-01


4. Reksio

Klasyka polskich dobranocek. Reksio z klapniętymi uszkami i żółtą łatką na boku. Reksia oglądali nasi rodzice, oglądaliśmy my i mam nadzieję, że nasz Mały Człowiek też niedługo pozna Reksia. Reksio to 65 odcinków wyprodukowanych w latach 1967–1990. Reksio, jak na podwórkowego psa miał bardzo wiele przygód, spotykał wiele zwierząt a w swojej budzie miał chyba wszystko!
Tych, których naszło na wspomnienia, informujemy, że od jakiegoś czasu na kanale Studia Filmów Rysunkowych można za darmo obejrzeć Reksia i inne bajki z dawnych lat. https://www.youtube.com/channel/UCfXtDCs237pyDFCBIQR46yw


5. Pies Dżok

Historia krakowskiego psa Dżoka to taka polska wersja historii Hachiko. Dżok przez ponad rok czekał na powrót swojego pana. Jego właściciel zmarł nagle na zawał serca w pobliżu krakowskiego ronda Grunwaldzkiego. Stęskniony pies przez cały ten czas czekał tam na niego wzbudzając zainteresowanie mieszkańców, turystów oraz mediów. Dopiero po roku dał się przygarnąć pewnej pani.
Niestety po kilku latach nowa właścicielka zmarła a Dżok wałęsał się po torach kolejowych aż w końcu potrącił go opciąg. Dżok doczekał się w Krakowie nawet własnego pomnika. Został też bohaterem wierszy i książek.

Pomnik Psa Dżoka - wiernego przyjaciela - panoramio


6. Lassie

Moim marzeniem w dzieciństwie było posiadanie psa tak mądrego i pięknego jak Lessie. Psa, który będzie mnie ratował z kłopotów, pomagał w codziennych sprawach i będzie moim najlepszym przyjacielem. Nie mamy Lessie, mamy cudnego upartego corgi 😊. Za to Lessie jest pewnie nadal marzeniem wielu dzieci (i nie tylko dzieci).
Lassie to bohaterka książki, która do kultury masowej weszła dzięki filmom i serialom, których nakręcono kilkanaście.
Oryginalna historia Lassie opisana w książce „Lassie wróć” opowiada o więzi między chłopcem a psem. Przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy rodzice chłopca zostają zmuszeni do sprzedania psa. Pies jednak wielokrotnie ucieka nowemu właścicielowi i za każdym razem odnajduje chłopca. Przygody Lassie podczas wędrówki powrotnej to główna część historii.

Pin It on Pinterest