Od kilku tygodni coraz głośniej w mediach  o tajemniczej chorobie, która zabija psy w Norwegii. Do czwartku, 12 września 2019 odnotowano już 26 przypadków śmiertelnych w Norwegii. Media donoszą również o przypadkach w Szwecji.

Nieznana choroba zabija psy

Nie są znane przyczyny ani sposób zarażenia choroba. Wiadomo, że choroba rozwija się nagle. Objawia się ostrą, krwawą biegunką i wymiotami. W niektórych przypadkach przebieg choroby był tak szybki, że właściciele nie zdążyli dojechać z psami do weterynarza

Ciągle trwają ustalenia co do tego jak bardzo zakaźna jest to choroba. Z początku przypuszczano, że przenosi się drogą kropelkową. Znane są jednak przypadki gdzie w hodowli zachorował tylko jeden z wielu psów. To nakazuje więc zweryfikować hipotezy o sposobie zarażenia. Nawet jeśli choroba nie przenosi się drogą kropelkową może się przenosić przez kontakt ze śliną, moczem, kałem itp.

Objawy:

  • Gwałtowna, Krwawa biegunka
  • Wymioty

Brak wyjaśnienia

Nadal nie wiadomo jednak czy chorobę powodują bakterie, wirusy czy może grzyby. Wiadomo o co najmniej 26 przypadkach śmiertelnych. Pocieszające jest to, że niektóre psy udało się wyleczyć. Po sekcji zwłok wykonanej u 10 (wg niektórych źródeł 12) psów naukowcy wykluczyli salmonellę i trutkę na szczury.  W 8 przypadkach potwierdzono obecność bakterii: Providencia alcalifacenis oraz Laseczka zgorzeli gazowej. Nie ma jednak pewności czy to groźne bakterie wywołują chorobę.

W internecie powstało już na ten temat wiele niepokojących teorii. Nie popadajmy jednak w panikę. Specjaliści norwescy zalecają podjęcie środków ostrożności. Spacery wyłącznie na smyczy, unikanie innych zwierząt, nie zmienianie karmy oraz bezzwłoczne informowanie weterynarza o wszystkich niepokojących objawach.

Nie wiadomo czy choroba ma wpływ na ludzi lub inne zwierzęta choć nieoficjalne źródła donoszą o podobnych przypadkach wśród kotów.

 

Źródła PL:

 

Źródła z zagranicy:

Pin It on Pinterest