Sheldoncorgi.pl Blog o psach Welsh Corgi Pembroke - uparty pies, uparty corgi, charakter psa
Corgi style,  Psie sprawy

Uparty jak Corgi? Czy pies ma charakter?

Zastanawialiście się kiedyś, czy pies może mieć charakter? Czy psy mają uczucia?

Często przypisujemy psom wiele ludzkich cech, a nawet interpretujemy mimikę ich pyska tak jak ludzką. Jednak nie zawsze zastanawiamy się, co tak naprawdę kryje się za tymi psimi gestami i czy pies może mieć charakter. Otóż może i ma. 

Cechy psów rasy Welsh Corgi Pembroke

Część zachowań wynika z cech charakterystycznych dla danej rasy.Taki np. corgi bywa uparty jak osiołek. Często oznacza to np. próby zaganiania i podgryzania członków stada, ale można temu zaradzić odpowiednio reagując. Oczywiście, jak na typowego Corgi przystało, Sheldon jest upartym indywidualistą. Nam się niestety z uparciuchem nie zawsze udaje wygrać i czasem na spacerach towarzyszą nam sceny przeciągania psa po chodniku, bo ten uznał, że idziemy w złym kierunku.

Sheldon, chodź na spacer!
Sheldon, chodź na spacer!

Corgi jest uparty, ale też z reguły bardzo przyjacielski, opiekuńczy i stadny. Dlatego często polecany jest jako pies rodzinny, idealny dla rodzin z dziećmi. Corgi świetnie sobie radzą z dziećmi i wykazują się ogromną cierpliwością i spokojem. Należy jednak pamiętać, że psy te mają temperament, bywają żywiołowe i nie można zapominać o odpowiedniej ilości ruchu i zabawy pozwalającej rozładować energię.

Cechy indywidualne psa

Oczywiście to, że pewne cechy są charakterystyczne dla danej rasy, nie oznacza to że każdy Corgi jest uparty, a każdy Labrador będzie łagodny i towarzyski.

Na osobowość psa składają się cechy rasy oraz cechy wynikające z indywidualnego usposobienia danego osobnika. Sheldon np. jest raczej spokojny, wycofany i raczej mało skory do dłuższego przytulania. No chyba że odwiedza nas akurat ktoś kogo bardzo lubi, albo Człowiek wraca z pracy, to zachowuje się wręcz przeciwnie. Sheldon lubi się pobawić, daje się czasem pogłaskać, ale najczęściej wystarcza mu, że leży tak, by móc pilnować wszystkich domowników. Jest bardzo stadny i dopiero gdy wszyscy są w domu jest w pełni spokojny.

Gdy jedno z nas wyjeżdża albo gdy Sheldon wyjechał tylko z jednym z nas, to ewidentnie tęsknił. Zachowywał się niespokojnie, piszczal i nie mógł sobie znaleźć miejsca. Taki to z niego domator. Podejrzewam, że chętnie podpisałby się czterema łapami pod stwierdzeniem „wszędzie dobrze ale w domu najlepiej”. Tygodniowy pobyt poza domem to było dla niego zbyt długo i widać było, że wolałby być w innym miejscu.

Czasem walka z uparciuchem kończy się przeciągnięciem po ziemi...

Nasz pies jest też marudą. Potrafi wiercić dziurę w brzuchu, kiedy chce się bawić. Nauczył się, że szczekanie i piszczenie na nas nie działa, więc teraz próbuje na nas pomrukiwać. Wtedy zastanawiamy się, czy to nadal pies czy jednak kot.

Poza tym nasz pan pies jest bardzo ufny i przyjazny. Najchętniej bawiłby się z każdym mijanym psem. Ma też potrzeby towarzyskie. Regularnie spotykamy się na Corgi fight z sąsiadem ☺️ Z reguły zabawa kończy się wspólnym gryzieniem trawy (przez psy oczywiście).

No dobrze. Tyle z mojej obserwacji. A jaki jest Twój pies? Maruda czy dusza towarzystwa?A może cichy i spokojny albo wariat?

 

2 komentarze

 • Przemo

  Takie pytanko, czy Wasz Sheldon lubi tarzać się w nieczystościach? Ewentualnie, jak sobie z tym radzicie, czy tam, oduczacie go tego? 😀

  Chcę w niedalekiej przyszłości stać się posiadaczem malutkiej kuleczki i stąd moje pytanie, czy szykować się na takie niespodzianki. 😀

  Uściski dla Sheldona, świetny pies!

  • Magda

   Oczywiście że lubi się tarzać w najpaskudniejszych miejscach. Czasem widać jak się czai ale zazwyczaj robi to nagle. Wtedy go odciagamy I idziemy jak najdalej 😊 Kiedyś na osiedlu leżały resztki jakiegoś zwierzęcia to każdy pies się tam tarzał, bez wyjątków…
   Jak cuchnie to kąpiel obowiązkowa. Ogólnie, Sheldon, ze względu na Małego Człowieka jest kąpany w miarę często. Niestety nie lubi tego 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *